Sobota 23 lutego 2013 godz. 19.30

Warszawska Szkoła Fotografii zaprasza na spotkanie z Anią Nałęcką – graficzką i projektantką specjalizującą się w tworzeniu książek fotograficznych.

Na spotkaniu Ania opowie o swojej pracy. O tym, jak powstaje pomysł na książkę. Jak przebiegają ustalenia z fotografami czy wydawnictwem. Kto i co ma decydujący wpływ na wygląd książki. Co sprawia jej najwięcej satysfakcji i co jest najtrudniejsze przy wydawaniu kolejnej publikacji.

Na pewno znacie książki zaprojektowane przez Anię Nałęcką. To właśnie Ania wykreowała większość publikacji fotografów kolektywu Sputnik Photos. Wśród nich są książki prezentujące zrealizowane projekty Sputnika, jak „IS(not)”, „Miejsce odległe/Distant Place”, „Stand by”, ale również wydawnictwa indywidualne, np.: „Black Sea of Concrete” i „7 Rooms” Rafała Milacha, „American Dream” Agnieszki Rayss, „Brutal” Michała Łuczaka.

Ania współpracuje również z innymi fotografami. Tak powstał tytuł „The Love Book” Sławomira Rumiaka czy album „Nath” z fotografami Robby’ego Cyrona. Dzięki współpracy Ani z Fundacją Archeologia Fotografii została wydana książka „Zofia Chomętowska. Polesie”.

Każda z tych książek ma swój indywidualny charakter. Są zaprojektowane z wielką wrażliwością i szacunkiem do fotografii. Od strony edytorskiej książki tworzone przez Anię są pięknymi obiektami, w których widać umiejętności i wspaniałą znajomość warsztatu graficznego.

Zdolności Ani najlepiej potwierdza spis nagrodzonych i wyróżnionych książek:

7 Rooms” Rafał Milach

Picture of the Year International 2011 – Best Photobook of the Year – Missouri, USA

Paris PHOTO / Aperture Foundation PhotoBook Awards  – finalista w kategorii First Book – Paris PHOTO 2012, Paryż, Francja

Aperture Foundation – wystawa finalistów Paris PHOTO / Aperture Foundation PhotoBook Awards – Nowy Jork, USA

Miesiąc Fotografii w Bratysławie 2012 – The best contemporary photobooks of the year 2012 of Central Eastern Europe

In the Car with R” Rafał Milach

New York Photofestival 2011 – Grand Prize Juror Choice Award i wyróżnienie – Nowy Jork, USA

Photographic Book Now 2011 – The First Prize – Nowy Jork, USA

Black Sea of Concrete” Rafał Milach

Photographic Book Now 2009 – Grand Prize – Nowy Jork, USA

“Stand By” Sputnik Photos

Miesiąc Fotografii w Bratysławie 2012 – The best contemporary photobooks of the year 2012 of Central Eastern Europe

“Distant Place” Sputnk Photos

Miesiąc Fotografii w Bratysławie 2012 – wyróżnienie w The best contemporary photobooks of the year 2012 of Central Eastern Europe

Photo-eye – wybór Best Books of 2012 – USA

Michał Łuczak “Brutal”

Photo-eye – wybór Best Books of 2012 – USA

 Ania Nałęcka (’77) studiowała grafikę na ASP w Katowicach i Helsinkach. Tworzy pod własną marką Tapir Book Design. Wcześniej pracowała jako Senior Art Director i Head of Design w agencji kreatywnej Lowe GGK Warsaw.

Należy do zespołu Sputnik Photos – www.sputnikphotos.com